...

Röportaj : Kariyer.net

"Hedefimiz marka olmak"

KARAKÖSE İnşaat Ltd. Şti. ve İN-TEK Kalite Kontrol Proje Denetim Müşavirlik A.Ş. Genel Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Kubilay KARAKÖSE sorularımızı yanıtladı.

Karaköse İnşaat, Kurucusu'nun DSİ'de 1978 yılından başlayan Şube Müdürlüğü ve Bölge Müdürlüğü Yardımcılığı görevleri; devamında özel sektörde 1985 yılından itibaren Şantiye Şefliği ve Proje Müdürlüğü görevlerinden edindiği bilgi birikimleri sonucunda 1998 yılında aktif olarak faaliyete geçmiştir. Şirket 1998 yılından itibaren DSİ'ye ve özel sektöre taahhütlerde bulunmaya başladı ve 2004 yılından itibaren de gayrimenkul geliştirme projelerine başladı. Karaköse İnşaat ve İN-TEK Kalite Kontrol AŞ Genel Müdürü İnşaat Yüksek Mühendisi Kubilay KARAKÖSE sorularımızı yanıtladı.

İçinde bulunduğunuz sektörün zorlukları nelerdir? Bunları nasıl aşıyorsunuz?

İnşaat sektörü, içinde yüze yakın sektörün bulunduğu, ülke ekonomisi için lokomotif sektörlerden birisidir. İnşaat sektörü insan gücü yoğun bir sektör olması nedeniyle özellikle ülkemiz ekonomisi için önemli bir sorun olan işsizlik açısından da çok önemli bir istihdam olanağı sağlamaktadır. Bu kadar önemli olan inşaat sektöründe; konularında çok deneyimli sektör temsilcileri olmakla birlikte bu konuda hiçbir deneyimi olmayan çok sayıda kişi veya firmanın sektörde yer alması nedeniyle yüksek kaliteyle düşük kalitenin getirdiği maliyet farklılıkları rekabet şartlarını olumsuz yönde etkilemektedir. Tüm bu olumsuzluklara rağmen firmamız kaliteden ödün vermeden çalışmalarına devam etmektedir. Sonuç olarak, yapılan işin kalitesini bilinçli olan kesimler tarafından aradaki fark görülerek tercih edilmek suretiyle bu sorunları aşmaktayız.

İnsan Kaynakları departmanınız kaç kişiden oluşuyor? Görev dağılımı ne şekilde?

İnsan Kaynakları departmanımız bir kişiden oluşmaktadır. İnsan Kaynakları ile ilgili konuları Sosyal ve İdari İşler Şefi ile birlikte koordineli bir şekilde çalışarak yürütmekteyiz.

İşe alacağınız kişilerde ne gibi özelliklere dikkat ediyorsunuz? Öncelikleriniz neler?

Firmamızda çalışacak kişilerin öncelikle dürüst, prensip sahibi ve çalışkan olmasına dikkat ediyoruz. Bunlarla birlikte çalışanlarımızı deneyimli veya öğrenmeye istekli, çalışmayı seven, görevini yaparken ileriye yönelik planlama yapabilen, günübirlik düşünmeyen, vizyon sahibi kişilerden seçmeye çalışmaktayız. Önceliklerimiz bu özelliklerdir. Bu özelliklerdeki bir kişi olması halinde deneyim ve becerilerin çok kısa süre içerisinde firmamız tarafından kazandırılacağına inanıyoruz.

Motivasyon adına ne gibi çalışmalar yapıyorsunuz?

Her çalışanımıza görevle birlikte yetki vererek onun başarılı olabilmesi için kaynaklarla birlikte bilgi desteği de veriyoruz. Kendisini sadece firmanın bir çalışanı değil, başardığı her işte kendisini görmesini sağlıyoruz. Bunun sonucu olarak kendi emeğiyle elde ettiği başarısının takdir edilmesi, kişinin işe olan bağlılığını ve motivasyonunu arttırıyor.

İleriye yönelik projeleriniz nelerdir?

Karaköse İnşaat olarak, Türkiye için yaşamsal öneme sahip tesislerden olan baraj, hidroelektrik santraller (HES), yol, sulama şebekeleri, altyapı inşaatları, konut projeleri, turizm altyapı ve diğer inşaat projelerimize yeni başarılar ekleyip, konumuzda marka olma hedefimiz için çalışmalarımıza devam edeceğiz.